Kalendarz wydarzeń

Wystawa malarska "Duchowość natury"
Termin: Od Poniedziałek 02 Styczeń 2017 -  09:00
Do Środa 18 Styczeń 2017 - 17:00
Organizator: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golczewie, Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Miejsce: Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie

2 stycznia 2017 r. o godzinie 17:00 w małej galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie nastąpi uroczyste otwarcie poplenerowej wystawy malarskiej zatytułowanej "Duchowość natury" składającej się z 26 prac wykonanych akrylem przez 26 słuchaczy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku województwa zachodniopomorskiego (z Golczewa, Wałcza, Goleniowa, Bornego Sulinowa, Gryfic, Pyrzyc, Białogardu, Nowogardu, Kamienia Pomorskiego i oczywiście Gryfina). Powstała ona w Letniej Szkole Seniora w Ośrodku Wczasowym Familijni w Dziwnówku w dniach 27 sierpnia - 3 września 2016 r. Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku w tym projekcie reprezentowała Joanna Rossa. Podczas wernisażu wystąpią dzieci z gryfińskiej Szkoły Muzycznej z koncertem kolęd. Ekspozycja dostępna dla zwiedzających będzie do środy18 stycznia 2017 r.

plakat

O PLENERZE I WYSTAWIE:
Organizatorem i autorką projektu Letnia Szkoła Seniora jest Janina Kołodzińska - Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golczewie. Temat "Duchowość natury" choć skomplikowany, został chętnie przyjęty do realizacji. Opiekun artystyczny pleneru - Jan Michał Szewczyk, artysta malarz ze Szczecina, zachęcając do prac malarskich w plenerze, na wstępie wyjaśnił: "otaczająca nas rzeczywistość to żywy organizm w ciągłym ruchu - natura. Aby ją zgłębić należy odnieść się do intuicji, nagłego przebłysku myślowego, przeczucia, w którym dostrzega się myśl, obraz. Jest procesem podświadomym którego nie możemy kontrolować, a który służy kreatywności. Jest poza doświadczeniem i sięga w głąb natury do jej duchowości". Nawiązał  także do doświadczeń impresjonistów, którzy dążyli do uchwycenia "nastroju chwili" do "oddania ulotnych momentów wrażenia", którzy twierdzili, że przypadkowe wycinki rzeczywistości oddają nastrój - uduchowiają.

Właśnie spotkanie nad morzem zainspirowało do takiego przeżycia i zarejestrowania go na obrazach. Chętni "plenerowicze" otrzymali czyste płótna i przez 7 dni zmagali się z problemem, każdy w swoim myśleniu i w swoim kunszcie próbował przedstawić temat. W prezentowanych pracach zauważa się wrażliwość w wyszukanych tematach oraz różnorodność w interpretacji malarskiej. Uczestnicy spotkania mogli wymienić doświadczenia na temat technik malarskich i kompozycji obrazu. Inni uczestnicy Letniej Szkoły Seniora chętnie uczestniczyli w codziennych rozmowach o sztuce i działaniach artystycznych, podpatrywali jak powstaje obraz. Pierwsze efekty prac można było oglądać na wernisażu  kończącym  plener w Ośrodku Familijni, który został zorganizowany nie tylko dla uczestników pleneru, ale i dla przebywających tam kuracjuszy.

Zgodnie z opracowanym harmonogramem wystawa prac przez rok, od października 2016 r. do maja 2017 r. będzie "Kolekcją wędrującą" po województwie zachodniopomorskim i odwiedzi 10 Uniwersytetów oraz wiele instytucji, w tym domy kultury, biblioteki i urzędy.

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń