Treść główna

Kalendarz wydarzeń

Wystawa świąteczna "Dziadki do orzechów"
Termin: Od Wtorek 13 Grudzień 2016 -  09:00
Do Piątek 30 Grudzień 2016 - 17:00
Organizator: Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej
Miejsce: Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie

W 1816 roku niemiecki pisarz Ernst Theodor Amadeus Hoffmann napisał opowiadanie dla dzieci zatytułowane "Dziadek do Orzechów". Jego francuska wersja stała się inspiracją dla Piotra Czajkowskiego, który skomponował słynny balet o tym samym tytule. I właśnie ta piękna, wigilijna opowieść ożywiła historię prostego urządzenia do rozłupywania orzechów. Rzeźbiarze i rzemieślnicy zaczęli tworzyć dziadki w kształcie królów, książąt, żołnierzy i innych postaci. Figurki te zaczęły nieodłącznie kojarzyć się ze świętami Bożego Narodzenia.

Dlatego w tym świątecznym okresie Centrum Informacji Turystycznej, mieszczące się na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie, zaprasza do swojej małej galerii na wystawę dziadków do orzechów. Zaprezentowanych zostanie ok 35 egzemplarzy. Najmniejsze mają 10 cm, a największe 70-80 cm. Kolekcjonerami są dziadek Ernst Klein mieszkający w Penkun i jego wnuk Tobias Kanthack.

Warto chociaż na chwilę wyrwać się z wiru zakupów i świątecznych porządków i przyjść obejrzeć te małe dzieła sztuki. Organizatorem wystawy jest Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej. Będzie ona czynna od wtorku 13 grudnia do piątku 30 grudnia 2016 r. w dni powszednie w godzinach 9:00-17:00. Wstęp wolny.

plakat dziadki

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń