Kalendarz wydarzeń

Wystawa "Szachy świata"
Termin: Od Czwartek 20 Kwiecień 2017 -  09:00
Do Czwartek 11 Maj 2017 - 17:00
Organizator: UKS Biały Pion
Miejsce: Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie

W czwartek 20 kwietnia 2017 r. o godzinie 17:00 w gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej na Nabrzeżu Miejskim nad Odrą odbędzie się otwarcie wystawy przygotowanej z okazji 20-lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego Biały Pion. Pokazane zostaną komplety szachowe oraz prace pod tytułem "Szachy w oczach dziecka". Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do czwartku 11 maja 2017 r.. Wstęp wolny.

Wystawa w części pierwszej zawiera zbiór kompletów szachowych, które są własnością gryfińskich pasjonatów Królewskiej Gry z Uczniowskiego Klubu Sportowego Biały Pion. Prezentowane eksponaty dotarły do Gryfina z pięciu kontynentów. Do najbardziej ciekawych zaliczyć można ręcznie toczone, kamienne szachy z Afganistanu oraz cięty w półszlachetnym onyksie komplet z USA. Pięknie prezentują się metalowe zestawy szachowych postaci z Egiptu i Grecji oraz duża kolekcja drewnianych figurek z Czarnogóry, Niemiec, Austrii i Polski oraz rzadko spotykane szachy z afrykańskiego drzewa balsa. Ciekawy temat walki hiszpańskich konkwistadorów z Imperium Inków przedstawiają szachy z Peru oraz oryginalnie ukazana odwieczna wojna życia ze śmiercią w efektownym komplecie z Meksyku.

1

Część druga wystawy, pod patronatem PGE Dolna Odra, to wybór prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas szachowych działających w Szkole Podstawowej nr 2 w Gryfinie od 2006 roku. Przedstawiają one przepiękne dziecięce spojrzenie na magię szachowego wojska, świat ustawicznej rywalizacji i walki z ponadczasowym przesłaniem współzawodnictwa Fair Play.

2

Uczniowski Klub Sportowy Biały Pion od dwudziestu lat popularyzuje naukę "Królewskiej Gry" wśród najmłodszych mieszkańców Gryfina. System całorocznych rozgrywek turniejowych, zajęcia klubowe oraz funkcjonujące klasy szachowe w ramach ogólnopolskiego projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole" stanowią doskonałą i sprawną metodę poszukiwań młodych talentów. Jednak celem nadrzędnym podejmowanych działań, jest uniwersalny wpływ szachów na karierę szkolną oraz przygotowanie do życia. Zarówno poprzez aktywizację rozwoju psychicznego i intelektualnego, doskonalenie logicznego myślenia, planowania, przewidywania, spostrzegawczości i systematyczności oraz twórczej aktywności.

Najbliższe wydarzenia

3. Gryfiński Bieg Niepodległości
11 11 2020 - 11 11 2020
Nabrzeże Miejskie w Gryfinie
XXII Grand Prix Gryfina w Biegach Górskich (I rzut)
21 11 2020 - 21 11 2020
Górka Miłości w Gryfinie
XXII Grand Prix Gryfina w Biegach Górskich (II rzut)
05 12 2020 - 05 12 2020
Górka Miłości w Gryfinie