Treść główna

Kalendarz wydarzeń

Wystawa "EBRU - sztuka malowania na wodzie"
Termin: Środa 15 Lipiec 2020, 09:00 - 17:00
Organizator: Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Miejsce: Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie

Od 1 lipca, wspólnie z Gryfińskim Domem Kultury, prezentować będziemy Państwu wystawę niezwykłych prac. Małą galerię Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie przez cały miesiąc ozdabiać będą wzory tworzone w technice ebru.

Wszystkie prace powstały w GDK, w pracowni plastycznej Deseń, pod czujnym okiem instruktora Elżbiety Narzekalak. Są efektem pracy dzieci na ubiegłorocznych, lipcowych warsztatach plastycznych.

Zapraszamy na nabrzeże do Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00 oraz w soboty od 8.00 do 16.00.
Wystawa potrwa do 31 lipca.

EBRU co to takiego?

Jest to tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru. Polega na przenoszeniu na papier wzorów, które najpierw przy pomocy farb rozprowadza się pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją. To tak zwane „marmurkowanie”. Pierwsze nakłada się kolory ciemne, potem jaśniejsze. Na powstały w ten sposób wzór nakłada się czystą kartkę papieru i w ten sposób motyw się na niej odbija. Tradycyjne desenie to najczęściej motywy roślinne, ornamentalne i plecionkowe. Inna nazwa tej techniki to papier turecki lub marmurkowy.

W roku 2014 sztuka ta została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

 

1

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń