Trwa inwentaryzacja pieszych szlaków turystycznych w naszej gminie, wyznaczonych przez PTTK najprawdopodobniej w latach 70. Na drugim obejściu zaliczono cały szlak czarny z Czepina do przystanku kolejowego Dolna Odra, oraz odcinek szlaku czerwonego z tego przystanku do dworca kolejowego w Gryfinie. Łącznie 25 km. Na potrzeby drugiego obejścia szlaków wykorzystana została mapa "Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa" (skala 1:30 000); Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry (skala 1:45 000)", rok wydania 2015 lub 2016, zasięg: prawie cała gmina (oprócz południowo-wschodnich rejonów patrząc od Gardna, Chwarstnicy, Bartkowa i Steklna).

01

Rozpoczynamy na przystanku kolejowym Czepino. Przez kilka kilometrów jest to bardzo ładny odcinek tego szlaku. Droga wije się po niewielkich wzgórzach wśród pól, lasami, wzdłuż jeziora Wełtyńskiego a potem Wirowskiego. Następnie rozpoczyna się mniej ciekawa część szlaku. Jeszcze gdy idziemy asfaltem aż do Wirowa nie jest źle. Rozległa panorama na okolicę może się podobać. Potem skręcamy w las i dochodzimy do Szczawna. Przechodzimy przez rzekę Tywę i wspinamy się jej brzegiem. Krótkie, ok. 100 metrowe iście górskie podejście. Po przejściu wsi Żórawie moglibyśmy w zasadzie skończyć wędrówkę. Pniewo i ostatni kilometr, może dwa, to już wyłącznie na zaliczenie. Mijamy fermę drobiu, słyszymy i widzimy ruchliwą DK31 oraz Dolną Odrę - nic ciekawego. Kończymy obok wejścia na przystanek kolejowy Dolna Odra.

Wnioski? Połowa przebiegu szlaku jest do zmiany. Przede wszystkim odcinek asfaltowy dzisiaj nie ma racji bytu, ze względu na wielokrotnie większy ruch samochodów niż w latach wytyczania szlaku. Być może należałoby od dawnego przystanku kolejowego Wirów Jezioro szlak wytyczyć zupełnie od nowa - przez Mielenko, Bartkowo i dopiero tamtędy do Żórawii, gdzie łączyłby się ze starym przebiegiem. Szlak byłby dłuższy o kilka kilometrów, ale widokowo na pewno byłoby korzystniej, ponieważ trasa przebiegałaby skrajami lasów, przez pola i różne wzgórza. Także odcinek w okolicach Wirowa powinien zostać zmieniony na lepszy widokowo, omijący bezdrożny skraj pola. Trzecia zmiana to końcowy fragment z Pniewa do przystanku kolejowego Dolna Odra. Szlak wiedzie pomiędzy fermą drobiu i marsz tamtędy jest wątpliwą przyjemnością. Oczywiście oznaczenie wymaga gruntownej poprawy, przede wszystkim na skrzyżowaniach dróg i w mijanych miejscowościach.

Od przystanku kolejowego Dolna Odra poruszamy się terenem mocno przemysłowym i równie mocno zaniedbanym. Do Krzywego Lasu prowadzi dobra droga i szlak jest dobrze oznaczony, ale dalej już las jest wycięty i szlak nie istnieje - musimy iść po omacku, na kierunek. Po dojściu do Pniewa idziemy chodnikiem wzdłuż drogi Gryfino - Dolna Odra. Odbijamy pod wiadukt kolejowy i przekraczamy DK31 w dość fatalnym miejscu - na zakręcie. Idziemy wzgórzami wzdłuż torów i dochodzimy do Górki Miłości, z której jeszcze roztacza się panorama na Międzyodrze. Po przejściu przez Park Miejski kończymy przy stacji.

Wnioski? Dramat. O ile fragment od stacji kolejowej w Gryfinie przez Park Miejski i Górkę Miłości jest w porządku, to dalsze fragmenty do absolutnej korekty przebiegu. Oprócz Krzywego Lasu na tym kilku kilometrowym odcinku nie ma zupełnie nic ciekawego. Być może to mocne pytanie, ale może należałoby się zastanowić czy warto męczyć się idąc po nieciekawym przemysłowym terenie wzdłuż ruchliwych ulic i przez już wycinany las do Krzywego Lasu, który kiedyś, czy tego chcemy czy nie, przestanie istnieć? Zwłaszcza, że dalszy przebieg do Nowego Czarnowa prowadzi wzdłuż DK31, co też jest absolutnie do zmiany. To chyba najgorszy fragment szlaku pieszego w naszej gminie.

Najbliższe wydarzenia

Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
07 08 2020 - 07 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
08 08 2020 - 08 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
10 08 2020 - 10 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
11 08 2020 - 11 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie