1

12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij zdominuje przez kilka najbliższych dni wydarzenia odbywajace się w naszym mieście. Organizatorzy jak zwykle przygotowali moc atrakcji, od prelekcji podróżniczych i filmów, przez koncerty, wystawy i wycieczki, aż po Bal Włóczykija i rajd na orientację. Oprócz tego sporo sportu.

22 LUTEGO 2018 (CZWARTEK)

Oficjalne otwarcie 12. edycji Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij zaplanowano na godzinę 18:30. W tym roku organizatorzy przygotowali ponad 100 wydarzeń (m.in. prezentacje, filmy, koncert, wycieczki, wystawy). Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=program

2

Przedostatnia, 18 kolejka rundy zasadniczej XXIV edycji GALKO czyli Gryfińska Amatorska Liga Koszykówki Oldbojów rozpocznie się o godzinie 19:00 spotkaniem SHE Biżuterii z ALO. Drugi mecz zacznie się o godzinie 20:00, a w nim spotkają się drużyny Dolnej Odry i Brukpol-2. Ostatnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 21:00, w którym Autsajderzy podejmą Bud-Mat. Wstęp na widownię bezpłatny. Wszystkie mecze odbywają się w sali Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfinie.

3

O godzinie 19:00 na Stadionie Miejskim w Gryfinie odbędzie się mecz sparingowy pomiędzy Błękitem Pniewo a NEST Paliwa Odrzanka Radziszewo. Wstęp wolny.

23 LUTEGO 2018 (PIĄTEK)

O godzinie 21:30 w Gryfińskim Domu Kultury rozpocznie się pierwszy włóczykijowy koncert. Zagra grupa Raz Dwa Trzy, która należy do klasyki polskiej piosenki. Przez ponad 25 lat swojej działalności przeszli długą drogę przez wiele nurtów i stylistyk, od jarocińskiej sceny po studio im. Agnieszki Osieckiej. Podczas koncertu w Gryfinie zespół wykona swoje największe przeboje. Bilety w cenie 50 zł być może będzie można jeszcze zakupić tuż przed koncertem.

24 LUTEGO 2018 (SOBOTA)

O godzinie 9:00 z przystanku autobusowej linii nr 1 przy ulicy Szczecińskiej wyruszy włóczykijowa wycieczka do Międzychodu. W planie m.in. zwiedanie malowniczej starówki, czy też "Laufpompy". To jedna z czterech zaplanowanych w programie festiwalu wycieczek, na którą pozostały jeszcze bilety. Cena 40 zł.

O godzinie 9:00, na gryfińskim Nabrzeżu Miejskim, odbędzie się wydarzenie o nazwie "Aktywny Poranek". Jest to trening grupowy dla każdego kto chce aktywnie rozpocząć dzień. Zajęcia są otwarte i darmowe, prowadzone przez trenera personalnego Joannę Szczupak.

4

O godzinie 10:00 w Pałacyku pod Lwami rozpocznie się kolejny etap konkursu recytatorskiego - Powiatowe Eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego. Mimo, że udział w konkursie dotyczy tylko dzieci ze szkół/placówek to jednak na widownię może przyjść każdy chętny. Dodatkowo odbędzie się konkurs dla dorosłych czyli Powiatowe Eliminacje 63 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, Poezji Śpiewanej i Teatru Jednego Aktora. Wstęp wolny.

Biblioteka Publiczna w Gryfinie zaprasza sympatyków gier planszowych i gier fabularnych w wieku od 7 lat do wspólnego grania. Spośród zbioru bibliotecznych gier wybrane zostaną te, których reguły można poznać w kilka minut. Będą gry towarzyskie, logiczne, karciane, literackie, zręcznościowe - dla każdego coś miłego. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13:00 w czytelni dla dzieci i młodzieży. Wstęp wolny.

24

O godzinie 14:00 na Stadionie Miejskim w Gryfinie odbędzie się mecz sparingowy pomiędzy rezerwami Energetyka Gryfino a Orkanem Suchań. Wstęp wolny.

O godzinie 16:00 na Stadionie Miejskim w Gryfinie odbędzie się mecz sparingowy pomiędzy Grotem Gardno a Polonią Gryfino. Wstęp wolny.

O godzinie 18:00 na Stadionie Miejskim w Gryfinie odbędzie się mecz sparingowy pomiędzy juniorami starszymi Energetyka Gryfino a Floty Świnoujście. Wstęp wolny.

W 15 kolejce o mistrzostwo II ligi piłki ręcznej gryfiński KPR o godzinie 18:00 na hali przy Szkole Podstawowej nr 3 w Gryfinie rozpocznie pojedynek z Jeziorakiem Iławą, sąsiadem w tabeli. Wstęp wolny.

Bal Włóczykija to już kultowe wydarzenie odbywające się podczas gryfińskiego festiwalu podróżniczego Włóczykij. W tym roku odbędzie się on w Zajeździe Saga w Pniewie pod hasłem "Janusze i Grażyny w krainie ptaków". Start o godzinie 21:00. Co prawda bilety, w cenie 70 zł, w chwili obecnej zostały wyprzedane, ale warto pytać o nie w kasie festiwalowej, bo być może będą jakieś zwroty od osób, które kupiły je, ale z różnych powodów przyjść nie mogą.

25 LUTEGO 2018 (NIEDZIELA)

O godzinie 9:00 z przystanku autobusowej linii nr 1 przy ulicy Szczecińskiej wyruszy włóczykijowa wycieczka do Łobza i w okolice. W planie m.in. renesansowy kościół w Wysiedlu, pałac w Strzmielu, Wzgórze Rolanda w Łobzie. To ostatnia z czterech zaplanowanych w programie festiwalu wycieczek, na którą pozostały jeszcze bilety. Cena 40 zł.

W 12 kolejce XIX edycji Gryfińskiej Ligi Halówki Amatorskiej o godzinie 10:00 spotkają się Ogniwo Babinek i Wrangler. Po nich o godzinie 11:00 swój mecz rozegrają Radimar.pl i Polonia Gryfino. Trzeci tego dnia pojedynek rozpocznie się o godzinie 12:00, a w nim zmierzą się Adriabud i Maison Gryfino. Ostatni mecz rozpocznie się o godzinie 13:00. Na przeciw siebie staną Odra Gryfino i Aby na Remis. Wstęp na widownię bezpłatny. Wszystkie mecze odbywają się w hali Szkoły Podstawowej nr 3 w Gryfinie.

5

O godzinie 12:00 na plaży nad Odrą w Gryfinie odbędzie się wydarzenie pod nazwą "Janusze i Grażyny morsują", które jest wpisane w oficjalny program tegorocznego festiwalu Włóczykij. Krótko mowiąc będzie to morsowanie w Odrze.

O godzinie 14:30 na hali Szkoły Podstawowej nr 3 w Gryfinie rozpoczną się zmagania o Puchar Gryfina w piłce halowej. Cała impreza potrwa do godziny 21:00. Harmonogram gier dostępny jest na stronie www.egryfino.pl/artykul/luks-w-widuchowej-kto-w-gryfinie-w-niedziele-turniej-o-puchar-miasta

25

O godzinie 15:00 na Stadionie Miejskim w Gryfinie odbędzie się mecz sparingowy pomiędzy NEST Paliwa Odrzanka Radziszewo a Zrywem Kołbaskowo. Wstęp wolny.

O godzinie 17:00 na Stadionie Miejskim w Gryfinie odbędzie się mecz sparingowy pomiędzy Błękitem Pniewo a Zootechnikiem Kołbacz. Wstęp wolny.

O godzinie 21:00 w Klubie Festiwalowym Włóczykija (Pub u Suszka) rozpocznie się drugi koncert włóczykijowy. Wystąpi První Hoře, jeden z najciekawszych czeskich zespołów grających muzykę z pogranicza rocka i alternatywy. Słynie z potężnej energii na koncertach oraz niesamowitych avantgardowych kostiumów. První Hoře to nie tylko muzyka, ale i teatralne doświadczenia. Bilety na to wydarzenie kosztują 20 zł.

26 LUTEGO 2018 (PONIEDZIAŁEK)

Biegowe 10/6 to inicjatywa rekreacyjno-sportowa zorganizowana przez Klub Biegacza Hermes Gryfino. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na wspólne bieganie 10 km w tempie 6 min/km. Rozpoczęcie przy kamieniu w Parku Miejskim w Gryfinie o godzinie 19:00. Bez opłat.

6

28 LUTEGO 2018 (ŚRODA)

Wieczorne Bieganie w Gryfinie to grupa ludzi, którzy lubią biegać, razem spędzać czas i wspólnie wyjeżdżać na zawody. Środowe spotkania to bieg mający charakter towarzyski i bez opłat. Długość trasy zazwyczaj wynosi od 5 do 10 km. Start o godzinie 19:00 obok Tawerny na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie.

7

KINO GRYF
W gryfińskim kinie w czasie festiwalu Włóczykij tradycyjnie wyświetlanę będą filmy świata. Wybór duży, od komedii po dramatry. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. My polecamy przede wszystkim "Niemiłość" i "Aquarius". Świetnie zrealizowane kino.

"Long Way"
- 22.02.2018, godz. 20:30

15

"Miód dla dakini"
- 24.02.2018, godz. 21:00

16

"Marlina: zbrodnia w czterech aktach"
- 27.02.2018, godz. 16:30

17

"Konstytucja"
- 27.02.2018, godz. 18:15

18

"Niemiłość"
- 27.02.2018, godz. 20:00

19

"Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni"
- 28.02.2018, godz. 16:30

20

"Blask"
- 28.02.2018, godz. 18:00

21

"Aquarius"
- 28.02.2018, godz. 20:00

22

WYSTAWY
W Gryfinie można oglądać następujące wystawy:

1. Wystawa "Australia - niezwykłe krajobrazy antypodów" - Jurek Arsoba kontynuując swoje podróże po Dalekim Wschodzie dotarł tam, gdzie ludzie chodzą do góry nogami, czas jest całkiem odwrócony i jeździ się po "złej" czyli lewej stronie - na antypody. Przemierzył samotnie ponad 10 tysięcy km po drogach i bezdrożach Australii. Wyprawa trwała 2 miesiące, na przełomie 2011 i 2012 roku. Od tego czasu autor wraca do Australii każdego roku. Ten odizolowany od reszty świata kontynent, zróżnicowany jest także wewnętrznie. Wystawa jest pełnym barw zbiorem wrażeń i cudów natury. Odbędzie się w ramach 12. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij.

MIEJSCE: Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie, ul. Nadodrzańska 1, Nabrzeże Miejskie
TERMIN: do 7 marca 2018 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00

23

2. Wystawa "Mistrzowie Ilustracji" - przygotowana została przez Wydawnictwo Dwie Siostry i prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość. Dla dorosłych wystawa będzie sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa. Dla dzieci spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją. Dla wszystkich bez wyjątku okazją do obejrzenia świetnych ilustracji i zastrzykiem pozytywnej energii i uśmiechu. Wystawa powstała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Literatura i czytelnictwo".

MIEJSCE: Biblioteka Publiczna w Gryfinie, ul. Kościelna 24
TERMIN: do 28 lutego 2018

3. Wystawa "Migawki z podróży" - Renata Lis, autorka wystawy, przedstawia zdjęcia z kilku swoich podróży po Polsce i Europie.

MIEJSCE: Biblioteka Publiczna w Gryfinie, ul. Kościelna 24
TERMIN: do 4 marca 2018

4. Wystawa "Balony wolności" - ekspozycja użyczona dzięki Stowarzyszeniu Wolnego Słowa. Nad Gryfino przynajmniej do 1956 r. dolatywały balony z ulotkami przeznaczonymi dla żołnierzy sowieckich stacjonujących w Niemczech i Polsce. Tekst był po rosyjsku, czasami po niemiecku. Nieraz były tam śmieszne rysunki satyryczne. Na wystawie zobaczyć można było przykłady ulotek które doleciały w latach pięćdziesiątych do Czechosłowacji przez granicę z Bawarią. Bardzo dobrze udokumentowana jest akcja wysyłania balonów z duńskiego Bornholmu do Polski w 1982 r. W opisach pod zdjęciami opisano wiele zabawnych wydarzeń towarzyszących akcjom balonowym oraz dano odpowiedź na pytanie czy po upadku komunizmu porzucono tego typu przedsięwzięcia.

MIEJSCE: Tawerna, Nabrzeże Miejskie w Gryfinie
TERMIN: do 28 lutego 2018

Najbliższe wydarzenia

Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
17 08 2020 - 17 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
18 08 2020 - 18 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
19 08 2020 - 19 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
20 08 2020 - 20 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie