Trzecie już widowisko historyczne w Gryfinie odbędzie się w sobotę 23 września 2017 r. na gryfińskim Nabrzeżu Miejskim.

plakat

Wydarzeie zostanie poprzedzone zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi w piątek 22 września 2017 r. w szkołach na terenie gminy. Dokladnie będą to spotkania z młodzieżą, których tematem będą losy żołnierzy generała Stanisława Sosabowskiego wraz z przebiegiem Operacji Market-Garden. Prelekcje wzbogacone będą prezentacją uzbrojenia oraz wyposażenia bojowego, używanego przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.

W sobotę 23 września wydarzenia w naszym mieście rozpoczną się już od godziny 12:00. Od południa trwać będzie prezentacja wyposażenia wojskowego w ramach otwartego muzeum techniki wojskowej oraz pokaz militariów na Placu Księcia Barnima I. W pokazie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe. Na Pl. Barnima będzie można obejrzeć czołgi, samochody transportowe oraz oddziały rekonstrukcyjne. Zaprezentowane zostaną między innymi: niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. V Pantera, niemiecki samochód pancerny Sd.Kfz. 222, brytyjski samochód pancerny Daimler Dingo Mk. III., amerykański samochód terenowy Willys-Jeep, niemiecki motocykl terenowy BMW R75, niemiecki motocykl terenowy BMW R71, niemiecki samochód terenowy VW Typ 82 Kűbelwagen. Otwarte muzeum techniki wojskowej dostępne będzie dla zwiedzających również w miejscu widowiska batalistycznego po zakończeniu inscenizacji (ok. godz. 18:00).

Od godziny 15:00 na nabrzeżu odbywać się będą występy amatorskich zespołów muzycznych oraz występ zespołu "patriotyczni.gryfino".

O godzinie 17:00 rozpocznie się główna atrakcja wydarzenia czyli widowisko historyczne "Powrót do Arnhem" przygotowane przez Gminę Gryfino, Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza. Weźmie w nim udział ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej. Jednym z głównych wątków wydarzenia stanie się wyeksponowanie losów żołnierza polskiego w szerokim kontekście działań koalicji antyhitlerowskiej. Szczególny nacisk w tym przypadku położony zostanie na dzieje 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz jej uczestnictwa w realizowanej we wrześniu 1944 r. Operacji Market-Garden. Całość rekonstrukcji historycznej "Powrót do Arnhem" opatrzona będzie profesjonalnym komentarzem merytorycznym, zrealizowanym przez historyków wojskowości.

Po rekonstrukcji odbędzie się koncert energetycznego gryfińskiego zespołu Rusty Chain z Gryfina, prezentującego muzykę wynikającą z czystej miłości do zabawy i rock'n'rolla. Rusty Chain to czwórka pozytywnie zakręconych ludzi co ewidentnie widać w tekstach ich utworów. Jednym słowem melodyjne, mocne brzmienie, z mega dawką zaraźliwej, pozytywnej energii. Zespół gra w składzie: Marcin Wawrzyńczyk - wokal, Marta Potepa - bas, Michał Zalewski - gitara, Filip Grzesik - perkusja.

Wszystkie wydarzenia będą miały formułę bezpłatną dla widzów. Na terenie imprezy rozstawione będą telebimy relacjonujące obraz z kamer oraz system nagłośnieniowy dla polepszenia komfortu odbioru spektaklu przez widzów.

REGULAMIN IMPREZY MASOWEJ
REGULAMIN TERENU IMPREZY

Organizatorzy:
- Gmina Gryfino
- Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina
- Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza.

Sponsor Główny:
- PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Patronat honorowy nad imprezą objęli:
- Ministerstwo Obrony Narodowej
- Wojewoda Zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski
- www.szczecin.uw.gov.pl
- Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz
- Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP Michał Jach

Partnerzy Wydarzenia:
- Fliegel Textilservices Sp. z o.o.
- Parker Prädifia

Patronat medialny
- Polskie Radio Szczecin

Informujemy, że w związku z organizacją imprezy masowej pn. "Powrót do Arnhem" zostanie zamknięta droga wewnętrzna/dojazdowa do nabrzeża przy ul. Energetyków w Gryfinie. Termin: od dn. 22.09.2017r. - godz. 07:00, do dn. 24.09.2017r. - godz.7:00. Ponadto w dniu 23.09.2017 r. w godz. 16.00-20.00 będzie zamknięta droga wojewódzka nr 120 z Gryfina do Mescherin dla ruchu kołowego i pieszego. Przepraszamy za zaistniałe utrudnienia.

zamkniecie ulic

Najbliższe wydarzenia

Wystawa prac Stowarzyszenia Na Recz Osób Niepełnosprawnych MOST
02 10 2020 - 02 10 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
88. Masowe Biegi Przełajowe
03 10 2020 - 03 10 2020
Stadion Miejski w Gryfinie
Wyprawa kajakowa po Międzyodrzu
04 10 2020 - 04 10 2020
Plaża nad Odrą w Gryfinie
Gryfiński Test Coopera
05 10 2020 - 05 10 2020
Stadion Miejski w Gryfinie