Filiżanka wielkości naparstka, posrebrzana taca jak guzik oraz miniaturowe meble - te i inne drobiazgi będzie można oglądać na wystawie poświęconej miniaturowym domkom. Ekspozycja będzie udostępniona zwiedzającym od dnia 25 lipca 2017 r. do 17 sierpnia w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie. Zapraszamy od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-17.00. Wernisaż wystawy 24 lipca o godzinie 17.00.

Wnętrza prezentowanych na wystawie domków, poprzez wystrój, wyposażenie i miniaturowe przedmioty użytku codziennego, oddają niezwykły charakter starego Gryfina i nie tylko. Można tu podziwiać sygnowane serwisy porcelanowe: polskie, francuskie i niemieckie, a także "Salonik Madame de Pompadur", "Zakład Szewski Pana Dęgi" z ulicy Piastów, "I Klasę" ze szkoły Podstawowej nr 1, "Zakład Zegarmistrzowski" w zegarze i wiele innych miniaturowych przedmiotów. Oglądając, przenosimy się do XIX-wiecznego miasta ziem zachodnich, miasta osadników, gdzie - po II wojnie światowej przyszło im żyć.

Domki, które będzie można oglądać w CIT, powstały w prywatnym warsztacie Urszuli Kwietniewskiej-Łacny, od urodzenia mieszkanki Gryfina. Inspiracją była holenderska miniatura mieszkania dla lalek mieszczki Petronelli Oortman, znajdująca się w Rijksmuseum w Amsterdamie, jak również chęć ukazania miasta swojego dzieciństwa w latach powojennych - Gryfina - oraz likwidacja kamienicy nr 7 z ulicy Marchlewskiego, a w późniejszym czasie również samej ulicy. Obecnie jest tam deptak prowadzący od ulicy Kościelnej na nabrzeże.

Zamiłowanie, z jakim Holendrzy odnosili się do swoich domów, przekładało się na tworzenie ich mniejszych kopii. Hobby, któremu oddawały się zamożne damy, nie miało jednak nic wspólnego z dziecięcą zabawą. Najmłodsi mogli tylko podziwiać misterną aranżację domków, prezentowanych w pięknych kredensach. Unikatowe miniaturowe pomieszczenia były odzwierciedleniem realnie istniejących kuchni, salonów, gabinetów, sypialni i dziecięcych pokoi.

I tak też autorka tych prac postępuje. Robi zabawki, którymi dzieci nie bedą się bawić.  Mogą tylko podziwiać.

Zapraszamy!

Najbliższe wydarzenia

Wystawa prac Stowarzyszenia Na Recz Osób Niepełnosprawnych MOST
29 09 2020 - 29 09 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa prac Stowarzyszenia Na Recz Osób Niepełnosprawnych MOST
30 09 2020 - 30 09 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Czwartki Lekkoatletyczne
30 09 2020 - 30 09 2020
Stadion sportowy, ul. Iwaszkiewicza 70
Wystawa prac Stowarzyszenia Na Recz Osób Niepełnosprawnych MOST
01 10 2020 - 01 10 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie