Filiżanka wielkości naparstka, posrebrzana taca jak guzik oraz miniaturowe meble - te i inne drobiazgi będzie można oglądać na wystawie poświęconej miniaturowym domkom. Ekspozycja będzie udostępniona zwiedzającym od dnia 25 lipca 2017 r. do 17 sierpnia w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie. Zapraszamy od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-17.00. Wernisaż wystawy 24 lipca o godzinie 17.00.

Wnętrza prezentowanych na wystawie domków, poprzez wystrój, wyposażenie i miniaturowe przedmioty użytku codziennego, oddają niezwykły charakter starego Gryfina i nie tylko. Można tu podziwiać sygnowane serwisy porcelanowe: polskie, francuskie i niemieckie, a także "Salonik Madame de Pompadur", "Zakład Szewski Pana Dęgi" z ulicy Piastów, "I Klasę" ze szkoły Podstawowej nr 1, "Zakład Zegarmistrzowski" w zegarze i wiele innych miniaturowych przedmiotów. Oglądając, przenosimy się do XIX-wiecznego miasta ziem zachodnich, miasta osadników, gdzie - po II wojnie światowej przyszło im żyć.

Domki, które będzie można oglądać w CIT, powstały w prywatnym warsztacie Urszuli Kwietniewskiej-Łacny, od urodzenia mieszkanki Gryfina. Inspiracją była holenderska miniatura mieszkania dla lalek mieszczki Petronelli Oortman, znajdująca się w Rijksmuseum w Amsterdamie, jak również chęć ukazania miasta swojego dzieciństwa w latach powojennych - Gryfina - oraz likwidacja kamienicy nr 7 z ulicy Marchlewskiego, a w późniejszym czasie również samej ulicy. Obecnie jest tam deptak prowadzący od ulicy Kościelnej na nabrzeże.

Zamiłowanie, z jakim Holendrzy odnosili się do swoich domów, przekładało się na tworzenie ich mniejszych kopii. Hobby, któremu oddawały się zamożne damy, nie miało jednak nic wspólnego z dziecięcą zabawą. Najmłodsi mogli tylko podziwiać misterną aranżację domków, prezentowanych w pięknych kredensach. Unikatowe miniaturowe pomieszczenia były odzwierciedleniem realnie istniejących kuchni, salonów, gabinetów, sypialni i dziecięcych pokoi.

I tak też autorka tych prac postępuje. Robi zabawki, którymi dzieci nie bedą się bawić.  Mogą tylko podziwiać.

Zapraszamy!

Najbliższe wydarzenia

Wystawa "Legendy w rękach dziecka"
20 09 2019 - 20 09 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Legendy w rękach dziecka"
23 09 2019 - 23 09 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Legendy w rękach dziecka"
24 09 2019 - 24 09 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Legendy w rękach dziecka"
25 09 2019 - 25 09 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie