1

Jutro startuje obecnie największa promocyjna impreza naszego miasta - Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. Jedenasta edycja jest równie bogata programowo co edycja dziesiąta. I dziewiąta. I ósma itd. Podróże do różnych krajów świata, oglądane choćby tylko z siedzeń festiwalowych miejsc, mogą stać się miłym akcentem kończących się właśnie ferii zimowych.

23 LUTEGO 2017 (CZWARTEK)

O godzinie 10:00 w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie w sali nr 34 rozpocznie się XXXIII sesja Rady Miejskiej. Wstęp wolny.

11 dni festiwalu, około 100 prelegentów i ponad 100 wydarzeń. Tak w skrócie wyglądać będzie najbliższy 11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. Od lat "kręgosłupem" programu festiwalu są spotkania z ludźmi, którzy opowiadają o swoich wyprawach, dziełach oraz przedsięwzięciach realizowanych w różnych częściach świata. Gryfino staje się miejscem gdzie przecinają się szlaki reportażystów, etnologów, alpinistów, filmowców czy miłośników turystyki rowerowej czy kajakowej. Festiwal to również miejsce wielu imprez towarzyszących. W programie nie zabraknie koncertów, degustacji potraw, pokazów filmów świata, warsztatów dla dzieci i młodzieży, ekstremalnego rajdu na orientację na 25 i 50 km oraz Balu Włóczykija. Na festiwalowej scenie wystąpią m.in. Czesław Śpiewa Solo Act, Kękę, Dubska, Ludojad i Mademoiselle Carmel. Odbędą się wycieczki do Berlina, Kamienia Pomorskiego i Nowego Tomyśla. Wydarzenia imprezy podobnie jak w latach ubiegłych, odbywać się będą w kilku miejscach. Miejscami prezentacji, spotkań z podróżnikami, koncertów będą: sala widowiskowa Gryfińskiego Domu Kultury, Piekarnia przy ul. Szczecińskiej oraz Klub Festiwalowy Włóczykija (Pub Wrota do Sławy Andrzeja Suszka, ul. Szczecińska). Organizatorami imprezy są: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni, Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie. Ceny biletów są dostępne na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=bilety_karnety natomiast program można przejrzeć na stronie www.wloczykij.com/index.php?plik=program Oficjalne otwarcie festiwalu o godzinie 18:00, na które obowiązują bilety w cenie 25 zł, pod warunkiem wolnych miejsc na sali (pierwszeństwo wstępu mają osoby z karnetami).

2

Dla tych nie zainteresowanych pierwszym dniem Włóczykija jest inna propozycja. Broadway Club, mieszczący się w Centrum Wodnym Laguna w Gryfinie, zaprasza na 7 kolejkę Gryfińskiej Ligi Bowlingu, która rozpocznie się o godzinie 19:30. Jest to już trzecia edycja wydarzenia składająca się łącznie z 10 kolejek. Liga skierowana jest do mieszkańców powiatu gryfińskiego, którzy chcą się zmierzyć we wspólnej grze razem z innymi. Nie ma ograniczeń wiekowych, ani podziału na kobiety i mężczyzn. Gra jest indywidualna, bez łączenia w drużyny. Zwycięzca otrzyma puchar i nagrodę. Podczas trwania ligi nikt nie odpada z gry. Do ligi zapisują się różne osoby, bez względu na osiągane wyniki w grze. Koszt to 39 zł dla nowych uczestników.

3

24 LUTEGO 2017 (PIĄTEK)

Tradycyjnie w czasie ferii zimowych odbywa się akcja charytatywna "Napełnij moją miskę". Akcja ma na celu zbieranie karmy dla podopiecznych Gryfińskiego Kojca, miejscowego schroniska gdzie trafiają zwierzęta opuszczone przez właścicieli lub też te, które się zagubiły. Wolontariusze pojawią się przedostatni raz w obu supermarketach Intermarche w Gryfinie w godzinach 14:00-18:00. Organizatorami tegorocznej edycji akcji są instruktorzy świetlic wiejskich z Krzypnicy, Borzymia, Chwarstnicy, Czepina, Krajnika i Nowego Czarnowa.

4

O godzinie 21:30 w Gryfińskim Domu Kultury rozpocznie się pierwszy włóczykijowy koncert. Wystąpi czesław Śpiewa Solo Act. Przewrotna, słodko-gorzka i bardzo zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego artysty. Co to znaczy odnieść sukces w Polsce? Jak siedzieć na ławce rezerwowych, a i tak strzelać gole? Czy bycie alternatywnym artystą daje popularność wśród dresiarzy? Czesław Śpiewa Solo Act to połączenie monodramu, stand-upu i koncertu jednego z najpopularniejszych współczesnych artystów - Czesława Mozila. Ostatnie bilety na dostawki w cenie 28 zł są jeszcze dostępne w sprzedaży.

25 LUTEGO 2017 (SOBOTA)

Od godziny 9:00 do 12:00 w obu supermarketach Intermarche w Gryfinie już po raz ostatni pojawią się wolontariusze w ramach akcji "Napełnij moją miskę", o której więcej przeczytać można powyżej.

Również o godzinie 9:00 na gryfińskim Nabrzeżu Miejskim odbędzie się wydarzenie o nazwie "Aktywny Poranek". Jest to trening grupowy dla każdego kto chce aktywnie rozpocząć dzień. Zajęcia są otwarte i darmowe, prowadzone przez trenera personalnego Joannę Szczupak.

5

O godzinie 11:00 na gryfińskim Stadionie Miejskim swój kolejny mecz sparingowy rozegra IV-ligowy Energetyk Gryfino. Przeciwnikiem będzie drużyna Morzycka Moryń. Wstęp wolny.

6

O godzinie 14:00, także na Stadionie Miejskim w Gryfinie, rozpocznie się mecz sparingowy Błękitu Pniewo z Chrobrym Lisie Pole. Wstęp wolny.

II liga piłki ręcznej wraca do Gryfina po przerwie zimowej. Przed tygodniem szczypiorniści Energetyka Gryfino ulegli w Olsztynie miejscowemu Szczypiorniakowi. O godzinie 18:00 czeka ich kolejne wyzwanie, bowiem zmierzą się z liderem rozgrywek - MKS Grudziądz. Spotkanie odbędzie się w hali Zespołu Szkół w Gryfinie. Wstęp wolny.

Bal Włóczykija to już kultowe wydarzenie odbywające się podczas gryfińskiego festiwalu podróżniczego Włóczykij. W tym roku odbędzie się on w Zajeździe Saga w Pniewie w konwencji kosmicznej. Start o godzinie 21:00. Co prawda bilety, w cenie 70 zł, w chwili obecnej zostały wyprzedane, ale warto pytać o nie w kasie festiwalowej, bo być może będą jakieś zwroty od osób, które kupiły je, ale z różnych powodów przyjść nie mogą.

26 LUTEGO 2017 (NIEDZIELA)

O godzinie 9:00 z przystanku autobusowej linii nr 1 przy ulicy Szczecińskiej wyruszy włóczykijowa wycieczka do Kamienia Pomorskiego. W planie zwiedzanie zabytków na czele z katedrą i wspaniałymi organami. To jedyna z czterech zaplanowanych w programie festiwalu wycieczek, na którą pozostały jeszcze bilety. Cena 40 zł.

GLHA czyli Gryfińska Liga Halówki Amatorskiej. 13 kolejka spotkań rozpocznie się o godzinie 10:00 od meczu Polonii Gryfino z Adriabudem. Następnie o godzinie 11:00 spotkają się Czarni Lubanowo z Odrą Gryfino, o godzinie 12:00 Błękit Pniewo z Wranglerem, a na koniec o godzinie 13:00 RADIMAR sklepwnetrz.pl z Aby Na Remis. Wstęp na widownię bezpłatny. Wszystkie mecze odbywają się w hali Zespołu Szkół w Gryfinie.

7

O godzinie 16:00 na gryfińskim Stadionie Miejskim mecz sparingowy rozegrają rezerwy Energetyka Gryfino. Przeciwnikiem będzie Czcibor Cedynia. Wstęp wolny.

8

O godzinie 21:15 w Klubie Festiwalowym Włóczykija (Pub Wrota do Sławy Andrzeja Suszka) rozpocznie się koncert Ludojad, zorganizowany w ramach festiwalu Włóczykij. Panowie grają muzykę z pogranicza Jazz/Funky/Disco/Dance. Bilety na ten koncert kosztują 15 zł.

28 LUTEGO 2017 (WTOREK)

Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na koncert upamiętniający 82. urodziny Elvisa Presleya w ramach cyklicznego wydarzenia "Obiad Czwartkowy we Wtorek". Wystąpi Ryszard Wiercimiak z zespołem Elvis is Back. Start o godzinie 16:00 w gryfińskiej Restauracji Arkadia. Wstęp 50 zł od członka GUTW i 70 zł dla pozostałych osób (w cenie występ zespołu i obiad). Rezerwacje pod numerem telefonu 665 551 950.

1 MARCA 2017 (ŚRODA)

Wieczorne Bieganie w Gryfinie istnieje już trzeci rok i ma stałą grupę uczestników. Bieg ma charakter towarzyski, bez opłat. Długość trasy zazwycza wynosi od 5 do 10 km. Start o godzinie 19:00 obok Tawerny na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie.

9

KINO GRYF

Gryfińskie kino na czas festiwalu Włóczykij proponuje ambitne obrazy z cyklu Filmy Świata. Będą filmy z Argentyny, Egiptu, Iranu, Tajlandii, produkcje europejskie (Belgia, Dania) oraz z obu Korei. Szczególnie ten z Południowej mocno polecamy. Zbierający bardzo dobre recenzje horror o zombie "Train to Busan". Ale naprawdę kapitalny jest "Kraina oświeconych".

"Honorowy obywatel"
- 23.02.2017, godz. 20:15

10

"Train to Busan" (polski tytul "Zombie Express")
- 25.02.2017, godz. 21:30

11

"Kraina oświeconych"
- 27.02.2017, godz. 20:00

12

"Ostatnie dni miasta"
- 28.02.2017, godz. 16:30

13

"Duch piramidy"
- 28.02.2017, godz. 20:30

14

"Wejście smoka!"
- 1.03.2017, godz. 16:30

15

"Pod opieką wiecznego słońca"
- 1.03.2017, godz. 18:30

16

"Cmentarz wspaniałości"
- 1.03.2017, godz. 20:30

17

WYSTAWY

W Gryfinie w nabliższym tygodniu zaplanowane zostały dwie wystawy:

1. Wystawa fotografii Macieja Kurkiewicza - autor jest mieszkańcem Gryfina, a wystawa wpisana jest w oficjalny program 11. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podroży Włóczykij. Zaprezentowane zostaną prace z Gryfina i okolic, jak również z podróży w m.in.: Karkonosze, do Szwajcarii, Włoch, Austrii, na Bałkany.

MIEJSCE: Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie, ul. Nadodrzańska 1, Nabrzeże Miejskie
TERMIN: do 6 marca 2017 w godz. 9:00-17:00

18

2. Wystawa "Stanisław Rzeszowski - zasłużony mieszkaniec Gryfina" - celem wystawy jest zapoznanie mieszkańców z człowiekiem, który w latach 1965-85 mieszkał w Gryfinie i pracował jako nauczyciel historii oraz bibliotekarz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie. Napisał wiele przewodników turystycznych oraz publikacji o tematyce krajoznawczej dotyczącej naszego regionu.

MIEJSCE: Galeria Mansarda w Bibliotece Publicznej w Gryfinie, ul. Kościelna 24
TERMIN: do 18 marca 2017

Najbliższe wydarzenia

Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
04 08 2020 - 04 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
05 08 2020 - 05 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
06 08 2020 - 06 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Irysy" - obrazy Elli Stasiak
07 08 2020 - 07 08 2020
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie