Od piątku 20 stycznia do czwartku 9 lutego 2017 r. w małej galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie dostępna będzie wystawa zatytułowana "Miasta Księstwa Pomorskiego", użyczona przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jej założeniem jest przybliżenie dziejów miast Księstwa Pomorskiego w czasach panowania książąt z dynastii Gryfitów. Wystawa jest także efektem projektu przybliżającego siedemnastowieczną Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa, który przygotował słynną mapę z niezwykłą jak na ówczesne czasy dokładnością, przemierzając w tym celu cały obszar Księstwa. Oprócz opisów historycznych i fotografii ukazujących we współczesnym ujęciu fragmenty miast i wybrane zabytki, atrakcją na ekspozycji są makiety stworzone na podstawie wizerunków z Mapy Lubinusa. W gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej będzie można poczytać o: Gryfinie, Szczecinie, Baniach, Dąbiu (obecnie Szczecin Dąbie), Gartz, Kołbaczu, Pyrzycach, Goleniowie, Kamieniu Pomorskim, Greifswaldzie, Kołobrzegu, Pasewalku, Stargardzie, Stralsundzie, Anklam, Ueckermunde, Wolgaście i Wolinie. Dodatkowo zaprezentowane zostaną makiety: Szczecina, Wolgastu i Greifswaldu.

Uwiecznione na Mapie Lubinusa miejscowości leżą obecnie i po polskiej, i po niemieckiej stronie granicy. Zabytkowa mapa jest więc czymś więcej, niż tylko dokumentem pewnego etapu rozwoju kartografii - stanowi bowiem świadectwo wspólnej historii regionu, który był przed wiekami zjednoczony pod władzą książąt z dynastii Gryfitów. Mapa Lubinusa to zatem ważny pomnik wspólnego dziedzictwa i wspólnych korzeni dzisiejszych mieszkańców Pomorza.

Wystawa była dotychczas prezentowana w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Museum der Stadt Wolgast, Bibliotece Miejskiej w Łebie, Kulturspeicher Ueckermünde, Museum der Stadt Pasewalk,  Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Vineta-Museum w Barth, Ratuszu Miasta Usedom, Sławieńskim Domu Kultury, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, Kościele św. Mikołaja w Anklam oraz Kościele św. Tomasza w Tribsees.

Zapraszamy!

 

Najbliższe wydarzenia

Wystawa "Tymczasem w naszej pracowni"
18 10 2019 - 18 10 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Tymczasem w naszej pracowni"
21 10 2019 - 21 10 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Tymczasem w naszej pracowni"
22 10 2019 - 22 10 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Tymczasem w naszej pracowni"
23 10 2019 - 23 10 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie