11 listopada 2016 r. obchodzona była 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju odbyły się marsze, pokazy wojskowe, koncerty, biegi niepodległościowe. Tę ostatnią aktywność zaproponował gryfiński Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Zanim bieg wystartował uczestnicy zawitali pod Górę Czcibora, gdzie wspólnie zaśpiewali hymn narodowy, utworzyli wielki napis POLSKA i złożyli biało-czerwone goździki (otrzymane od organizatorów) na szczycie, pod pomnikiem orła symbolizującego polskie zwycięstwo nad Odrą. Krótkie przemówienie wygłosili także Wojciech Konarski - Starosta Gryfiński, Gabriela Kotowicz - Burmistrz Cedyni oraz Jan Podleśny - Zastępca Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie i główny pomysłodawca imprezy.

Trasa biegu zaplanowana została z Osinowa Dolnego (start z najdalej na zachód wysuniętego miejsca w Polsce) do Cedyni (meta przy amfiteatrze). Na starcie zjawiło się 172 biegaczy i tylu też ukończyło zawody. Najszybsi okazali się gryfinianie. Wśród mężczyzn wygrał Grzegorz Rudziński z klubu GKS Delf Gryfino, natomiast wśród kobiet zwyciężyła Nikolina Szurgocińska z Klubu Biegacza Hermes Gryfino. Najlepsza trójka wśród panów i pań otrzymała puchary, a każdy biegacz pamiątkowy medal. Pełne wyniki dostępne są na stronie www.domtel-sport.pl/insidethecode/files/7693-pl.pdf

tekst

Po biegu organizatorzy przygotowali ognisko przy którym można było się ogrzać lub upiec kiełbaskę, a także bardzo dobrze zaopatrzony bufet z kawą, herbatą i pysznym żurkiem. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano 40 bonów do sklepów Decathlon. Cała impreza zakończyła się wspólnym odśpiewaniem kilku pieśni patriotycznych.

Cedyńskie zawody były pierwszymi z cyklu Narodowych Biegów Niepodległości 2016-2018. Kolejny bieg odbędzie się w Moryniu w 2017 r. a trzeci i ostatni, w setną rocznicę, będzie miał miejsce w Gryfinie. Każdy kto ukończy wszystkie trzy imprezy otrzyma specjalne etui na medale.

Najbliższe wydarzenia

Wystawa "Legendy w rękach dziecka"
20 09 2019 - 20 09 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Legendy w rękach dziecka"
23 09 2019 - 23 09 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Legendy w rękach dziecka"
24 09 2019 - 24 09 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa "Legendy w rękach dziecka"
25 09 2019 - 25 09 2019
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie