Treść główna

W sobotę 24 września 2016 r. na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie odbędzie się widowisko historyczne Orły nad Nijmegen. Pierwsze atrakcje rozpoczną się już o godzinie 12:00 na placu Księcia Barnima I. Grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe zaprezentują wszystkim zainteresowanym wyposażenie wojskowe oraz zaytkowe militaria. Pojawią się między innymi: amerykański czołg średni M4 Sherman, amerykański czołg lekki M3 Stuart, amerykański transporter opancerzony M4 Half-Track, amerykańskie samochody terenowe Dodge WC51/52 oraz Jeep, amerykański motocykl wojskowy Harley WLA, niemiecki samochód pancerny Sd.Kfz. 222, niemiecki samochód terenowy VW Typ 82 Kűbelwagen. Udział w wydarzeniu zapowiedziała 12. Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie, która zaprezentuje swoje wyposażenie wojskowe.

Godzinę póżniej o 13:00 organizatorzy zapraszają na nabrzeże, gdzie w bloku artystycznym zaprezentują się dzieci i młodzież, a od 15:00 na scenie usłyszymy brytyjską wokalistkę Katy Carr. Artystce towarzyszyć będą dzieci ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie.

Punktualnie o godz. 17:00  rozpocznie się główny punkt tegorocznej imprezy czyli widowisko historyczne "Orły nad Nijmegen". Inscenizacja przygotowana została przez Studio Historyczne Huzar z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae-Dziedzictwo Pomorza. Swoiste preludium miało miejsce w roku ubiegłym. Tym razem odwoływać się będzie nie tylko do zapisanych złotymi zgłoskami kart historii rodzimego oręża i obecności 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Holandii, ale przede wszystkim do harmonijnego współdziałania państw koalicji antyhitlerowskiej. Odbędzie się ono z udziałem ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej. Całość rekonstrukcji historycznej opatrzona będzie profesjonalnym komentarzem merytorycznym, zrealizowanym przez historyków wojskowości, na czele z prof. dr hab. Andrzejem Olejko, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, jednym z największych w Polsce autorytetów w dziedzinie historii konfliktów zbrojnych.

Pełen atrakcji dzień zakończy się zaplanowanym na godz. 19:00 występem gryfińskiego zespołu Rusty Chain.

Wszystkie wydarzenia będą miały formułę bezpłatną dla widzów. Na terenie imprezy rozstawione będą telebimy relacjonujące obraz z kamer oraz system nagłośnieniowy dla polepszenia komfortu odbioru spektaklu przez widzów.

Najbliższe wydarzenia

Wystawa malarska "Obrazy rozmaite"
05 08 2021 - 05 08 2021
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie
Wystawa malarska "Obrazy rozmaite"
06 08 2021 - 06 08 2021
Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie